HomeHome  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  
Kürd Ulusu'nun Çıkarları; Her Türlü Parti, Kurum, Kuruluş, Örgüt ve Kişilerin Çıkarlarının Üstünde ve Ötesindedir. Her Şey Kürdistan İçin!

Share | 
 

 KADININ ÖZGÜRLÜĞÜ KENDİ ELLERİNDEDİR!

Go down 
AuthorMessage
Jandil

avatar

Mesaj Sayısı : 80
Kayıt tarihi : 2010-01-13

PostSubject: KADININ ÖZGÜRLÜĞÜ KENDİ ELLERİNDEDİR!   13.01.10 15:25

KADININ ÖZGÜRLÜĞÜ KENDİ ELLERİNDEDİR!


Sema Güçlü- Sözün yetmediği hatta bittiği yerde yazmaya çalışmak doğal olarak diğer konularda olduğu gibi kadın konusunda da tekrarları beraberinde getiriyor. Ayrıca, ağırlıkla erkekler tarafından yazılan, erkekler tarafından okunan bir siteye, kadınlik durumuyla ilgili yazmakta bir problem. Bu birazda bir „türk“ sitesinde kürtlerle ilgili yazmak gibi bir durum. Yinede, eşit iliskilerin yaşanmadığı. Ezme ve ezilme ilişkilerinin hala her toplumda belirleyici olduğu ve bireyin, toplumun, durumuna itirazı egemeni eleştirmekle basladığını bilerek nerede olursa olsun yazmak ve konuşmak gerekır belki de!.


Cinsiyetler arası farklılıkların değil, ortaklıklarımızın öne çıkarılması, oradan yola çıkılması, kuşkusuz „ulusal birlik ve dayanısmayı“ sağlamanın en etkili yollarından birisidir. Ben ama farklılıklarımıza daha çok vurgu yapmak istiyorum. Çünkü , geleceğe ertelemeden, bugünden toplumsal değişimin ve dönüşümün kıstası, hakim olanın değil ,farklı olanın kendisini nasıl ifade ettiği ve yasadığıdır. Örneğin. kadınlar hala ötekileşmenin acısını erkek egemen dünyada ölümcül deneyimleriyle yaşamak zorunda kalıyorlar.


Kadının patriarka sistemde ezilmesi ve baskı altında tutulması, ülkenin „özgür“ olup olmamasından bağımsız, ne ulusal nede sınıfsal sınırlar tanıyor. „özgür“ parçamızdaki kadın cinayetlerinin sayısı dünyada 4.cü sırayı teşkil ediyor. Bu kadına yönelik uygulanan şiddetin sadece bir örneği. Yani özgür topraklar, üzerinde yaşayan herkes için özgürlük getirmedi. Bugün hala coğrafyamızın statüsünden bağımsız, gerçerliliğini koruyan, adına toplumsal değerler denilen cinsiyetçi ve şiddete dayalı davranışlarda hiç bir değişme olmamıstır. Böyle olunca da ve açıktırkı; kadının mevcut durumu değişmediği sürece en küçük bir detayı dahi kaçırmadan, egemen erkek dili, felsefesi, edebiyatı, kurtuluş projeleri yani erkek egemen kültürünü eleştirmek ve ona tavır almak kadınların doğal olarak hep gündeminde olacaktır. Politika yapmanın kendisine has nedenleri vardır. Politika her toplumsal soruna el atmak demektir. Ve Özgürlüge, eşitliğe, adalete özlem duyulduğu için yapılan politika, eğer sadece kendisine yönelik değil, diğer toplumsal gruplarında taleplerine cevap verdiği, hitap ettiği ve herkes için eşitlik ve özgürlük konseptiyle, yola çıktığında bir ortaklıktan bahsettmek mümkün. Ne yazıkki ülkemizdeki hakim olan tüm politik oluşum ve kurumlar, kendi varoluşlarının birer ideolojik dilini yaratmışlardır. En çokda biz kadınlar bu egemen dilden nasibimizi alıyoruz. Evde, sokakta, işte, dağda savaşırken, nerede olursa olsun kadınların karşı karşıya kaldığı tek ideolojik dil erkek egemen bir dildir. Erkek merkezli, kendi ihtiyaçlarına uygun kadın tanımlamaları, kendisine eklemlediği, politik perspektiflerle yarattığı kadın tiplemeleri var ortada. İyi kadın, kötü kadın, güzel kadın, akıllı kadın, erkek gibi kadın, ev kadını, savaşan kadın. namuslu kadın.. bu sıfatları dahada çoğaltmak mümkün.Yani sonuçta nasıl „kadın“ olunması gerektiğine erkek karar verir. Oysaki,, eşitlik, baskı ve şiddetin olmadığı, herkesin kendisini özgür hissettiği politik bir dil yaratıldiği zaman mümkündür.


Tüm bunlara itiraz edebilmek, kadınlara vaad edilenlerle yetinmeyerek, kendi özgürlük politikalarının öznesi olmalarıyla mümkün gibime geliyor.Yani; yasamımızın, varoluşumuzun biçimlerini tanımlamak, kendi politik müdahalelerimizi gerçekleştirmek,.kendi özgürlüğümüzün yaratıcıları olabilmek ve ona uygun yaşamak.


Kendimiz olmayı başarabilmek, bağımlılığa, tabulara, geleneklere ve tanrılastırmalara karşı vereceğimiz özgürlük ve eşitlik mücadelesiyle mümkündür.


Tüm bunlar kürt kadın mücadelesinde bir değişim olmadığı anlamına gelmemeli tabiki! Son yıllarda kürt kadınlarıda dünya kadın hareketinden ve kadın öğretisinden etkilenmişlerdir. Mevcut geleneksel erkek değerlerini altüst edip, sorgulamaya baslamıstır. Değişimi ve dönüşümü kendi pratik yaşamında uygulamaya başladı. Bu oldukça zorlu bir süreç tabiiki, yine de toplumsal rollerimiz ve varlığımızla sürekli yüzleşiyoruz. Yolumuza olayları kadın politik kültürüyle yorumlayıp, birçok şeyi değiştirmeye çalışarak, kadınların özgürlükleri kendi ellerindedir diyerek devam ediyoruz.

Kürdistan Aktüel
Back to top Go down
 
KADININ ÖZGÜRLÜĞÜ KENDİ ELLERİNDEDİR!
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» uyeler kendı aralarında okey oynasın ?**
» Sağ-Sol Beyin Çakışması
» KENDİ SİTEME GİRİŞ YAPAMIYORUM ŞİFRE YANLIŞ DİYOR

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Bixêr û bi Ehla! * Welcome! * Hos Geldiniz! :: Jîn | Kadın-
Jump to: