HomeHome  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  
Kürd Ulusu'nun Çıkarları; Her Türlü Parti, Kurum, Kuruluş, Örgüt ve Kişilerin Çıkarlarının Üstünde ve Ötesindedir. Her Şey Kürdistan İçin!

Share | 
 

 Kürdlerin Bağımsızlığının Önünde Beş Önemli Engel!

Go down 
AuthorMessage
Alan Lezan

avatar

Mesaj Sayısı : 19
Kayıt tarihi : 2010-03-05

PostSubject: Kürdlerin Bağımsızlığının Önünde Beş Önemli Engel!   02.04.10 1:06

Kürdlerin Bağımsızlığının Önünde Beş Önemli Engel!

Bu engellerden birincisi kuşkusuz sömürgecilerdir. Bin yıllık despot ve faşizan devlet tecrübesine sahip Arap, Fars ve Türklere karşı hiçbir güce dayanmadan savaşmak her halkın kârı değildir.

İkinci büyük engel ise Kürdlerin bölünüp parçalanmasından kaynaklanan dil sorunudur. Bütün parçalardaki Kürdlerin ORTAK anlaşacağı resmi veya yüksek bir dili maalesef yoktur. Bu nedenle Kürdler konuştukları sömürgeci diller ile birbirleriyle tam anlaşamadıklarından dolayı parçacı düşünüp, işgal altında oldukları ve asimile edildikleri sömürgeci dilini kullanmak zorundadırlar. Kürdlerin parçacı düşünmesi ve hareket etmesi Kürdlerin topyekün direnmesini maalesef mümkün kılmıyor. Buda güç zayıflığına yolaçıyor.

1806, Baban Aşireti, Abdurrahman Paşa İsyanı’ndan bugüne kadar Kürdistan’da 50’nin üstünde ayaklanma, yani direniş olmuştur. Bu direnişlerin hepsinin olması tamemen haklı ve meşruydu. Ama ne var ki, bu tür direnişlerin başarıyla sonuçlanmamasının bilinen nedenleri vardır. Örnegin bu direnislerin hiçbirisi bütün Kürdistan’i kapsamıyor. Yani örneğin Yunanlılar, Türklere karşı savaştığında, Yunanlılar, Türklere karşı halk olarak bir birlik içinde olduklarından, Yunanlıların Türklere ve Türklerin de Yunanlara karşı bir topyekün savaş verdigini söyleyebiliriz ama Kürdlerin sömürgeci devletlerin hiçbirine karşı topyekün bir savaş verdigini maalesef söyleyemeyiz. Neredeyse bütün Kürd Direnişleri belli aşiret ve bölgelerle sınırlı kalmıştır.  Bunun böyle olmasının nedeni Kürd toplumunun kendisini feodal aşiretcilikten kurtarmaması, Kürdistan’ın bölünmesi  ve belli bir ulusal bilincin olmayışından kaynaklanıyor.

Kürdlerin bağımsızlığının önündeki üçüncü bir engelde ayrı ayrı particilik, örgütçülük anlayışıdır. Kürdler de maalesef olan onlarca örğüt ve partinin her biri Kürdistan’ı yalnız başına bağımsızlaştıracağına inanıyor. Maalesef çoğu Kürd örgüt ve partilerinin demokratik iç işleyişi yoktur, doğal olarak örgüt üyeleri, kadroları, sempatizanları ve çevreleri de o anlayışla biçimleniyor, dolaysıyla kendilerinden veya yaptıkları çalışmalarından  ayrılanlara, veya muhalefet edenlere karşı daima bir linç kültürü hakimdir. Doğrular ben de ve her şeyin en iyisini ben yaparım anlayışı mevcut olan bir yerde ister istemez toleranslı olması ve birlikte hareket etmekte beklenilmez.

Elbette ben de tarafım ve benim tarafım çilekeş Kürd halkının tarafıdır ama ben particilik yapmayı hiç sevmedim, çünkü Kürdlerin kurtuluşunun bir parti veya örgüt önderliğinde verileceğine ve dolayısıyla başarıya ulaşacağını sanmıyorum.

Bu durum ANC, İRA, ETA ve FKÖ’de de başka değildi. Bu örgütlerin tümü birkaç örgütün yan yana gelmesiyle oluştu. Şimdi Kürdler de nasıl ki PKK yalnız başına başarı sağlayamazsa, KDP/YNK veya başka bir örgütte yalnız başına ÜLKE SAVUNMASI yapamaz. Ben bu konuda devamlı Almanları örnek gösteriyorum ve eğer Almanya’yı Ruslar işgal etseler Almanların küçüğünden büyüğüne, dincisinden ateistine, muhafazakarından solcusuna, faşistinden komünistine kadar herkes birleşir ve bir cephede dişe diş savaşırlar. İşte Kürdler de bu olmadığı için şavaşlar bölge, aşitret ve örgüt düzeyinde kaldığı için başarıya ulaşamıyor. Oysa eğer Kürdistan Ulusal Kurtuluş Savaşı bir bütün her kürdün katılımının sağlandığı bir cephede yapılsa ve daha doğrusu partiler, örgütler ve aşiretler üstü olsa, yani her Kürdün mecburi bir görevi olsa o zaman bizde gerçek anlamda bir Kurtuluş Savaşı’ndan bahsedebiliriz. Buda ancak eğer ileride beş parçada insanların ve parti ve örgütlerin katıldığı bir ULUSAL KONFERENS veya ULUSAL KONGREYLE mümkündür.

Örneğin benim için esas olan Kürdlerin bu ilhak ve işgalden kurtulmasıdır. Ondan sonra demokratik bir ortamda seçimler yapılır ve kim kazanırsa o iktidara gelir. Halk isterse affedersin eşekler partisini seçsin hiç umrumda değil. Tabii ülkeye iyi hizmet götüren partilerin iktidara gelmesini elbette istiyoruz ama asıl önemli olan Kürdlerin kendi kaderleri üzerine kendileri karar vermeleridir.

Kürdistan sorunun yükü çok, çok ağırdır. Bu nedenle bu yükün altında tek tek partilerin çıkabileceğini sanmıyorum. Ayrıca Kurtuluş Savaşı tek tek partilerin işi de değil, bilakis halkın bir bütün sorunudur. İşte bazı örgütçüklerin çıkıp ancak biz Kürdistan’ı bağımsızlığa götüreceğiz demelerine ben şahsen gülüyor ve ciddiye almıyorum. Tabii şu olabilir: Bu örgütlerden bir tanesi halkın ezici çoğunluğunu peşine takar ama bunun da öyle kolay mümkün olmadığını bilmek lazım. Halk deyince halkın içine çok çeşitli insanlar, her türlü sınıf ve tabakalar giriyor. İşte sorun tüm bu değişik insanları aynı cephede seferber etmektir. Bunun için halkı ulusal bilinç ile donatmak ve seferber etmek gerekiyor. Tabii biz bu bilinçlenme ve kısmen örgütlenme işini yaptığımızda hiçbir Kürd'ün bizi aşağılamaya, hırpalamaya ve horlamaya hakkı yoktur. Ben sahsen istiyorum ki, yasakların, hapislerin, ölüm ve işkencelerin olduğu bu onurlu işi severek, gülerek, eğlenerek ve oynayarak yapalım. O zaman işte her iş insana zevk verir ve kazanmak kesindir.

Kürdistan’ın bağımsızlığının önünde önemli bir engelde maalesef teknolojidir. Bu meret compüter bilgisini birçok insanımız maalesef bilmiyor, okuluna gidip öğrenmiyor. Yaşadığımız çağda minimum çapta bilgisayar bilgisinin olması olmazsa olmazdır. Nasılki araba sürmek için ehliyet lazımsa aynen öylede bilgisayarı iyi kullanmak için belli bir bilgi lazımdır. Bu bilgiyi bilgisayar kurslarında öğrenmek mümkündür.

Bu tür engeller oldukça elbette Kürdler bir iki günde bağımsızlaşmayacak. Bazı Kürdler de ancak ağzını açsın Türk, Arap ve Fars’tan umut beklesin; Ankara, Bağdat ve Tahran’a baksın. Geri kalanlarda bağımsızlık isteyenlere hakaret ve küfür etsin. Böyle mi bağımsızlık olacak? Ben 30 yıl diyorsam siz 50 yıl deyin! Ama tüm bu engellere ve zorluklara rağmen ben 21. Yüzyıl Kürdlerin yüzyılı olacağını düşünüyorum düşünmesine ama şimdiki bu Kürd kafasıyla değil. 21. Yüzyılın bitimine daha 90 yıl zaman var. Zaten çoğumuz bu kadar yıl yaşamaz ama bizim bu günden ektiğimiz tohumun bir gün yeşermesidir umudumuz. 15-20 yıl sonraki nesil ne yapacağını artık şimdiden bilmek zaten mümkün değil.  Kürd eski Kürd değildir diyoruz ama bazen tüm bu engelleri ve zorluklar ile birlikte geri kalmış Kürd kafasını gördükçe Allah Kürdlere yardım ve sabır versin diyorum. Kürdlerle iş yapmakta kendi başına bir başka zorluk.

http://alanlezan.net/
Back to top Go down
süleyman hamzaMesaj Sayısı : 20
Kayıt tarihi : 2010-04-01

PostSubject: Dör parçada , aynı anda mucadele gereklidir.   02.04.10 8:40

Merhaba Alan lezan

Ulusal konge için çağrılar var.Bu olmazsa olmazdır.Diğer taraftan her parçanın partileri canla başla örgütlenerek kendi işgalcisiyle mucadelesi esastır.Dört işgalcinin güç birliği ancak böyle engelenebilir.Mevcut mucadeleyi yürüten kürt partilerinin ulusal bağımsızlık çizgisine gelmeleri gerekir.Buda uzun süreli mucadeledir.
Back to top Go down
Alan Lezan

avatar

Mesaj Sayısı : 19
Kayıt tarihi : 2010-03-05

PostSubject: Re: Kürdlerin Bağımsızlığının Önünde Beş Önemli Engel!   02.04.10 22:17

Sayın Hamza Merhaba,

çağrı yapmak elbette iyidir fakat benim için esas olan pratik adım atmak ve yapılan çağrılar ile samimi olmaktır

Mevcut mucadeleyi yürüten kürt partilerinin ulusal bağımsızlık çizgisine gelmeleri gerekir. Buda uzun süreli mucadeledir. diyorsunuz ve elbette haklısınız. Kürdler de maalesef yeterli ulusal bilincin olmayışı ÜLKE SAVUNMASINI şimdilik mümkün kılmıyor, herkes maalesef kendi parçasına konsantre olmuş, parcacılık ve particilik yapıyorlar. Bu durum inşallah ileride değişir Kürdler de de ULUSAL düşünen ve hareket eden insanların, parti ve örgütlerin sayısı çoğalır.

Selam ve saygılar
Back to top Go down
Dersim Kalan

avatar

Mesaj Sayısı : 5
Kayıt tarihi : 2010-01-20

PostSubject: Re: Kürdlerin Bağımsızlığının Önünde Beş Önemli Engel!   05.04.10 3:00

Kurtlerin onundeki engellerinden birisi, Kurdlerden halen kendilerini dusmandan yana gordukleri gibi, Kurdistan'ın olusumdan ve bagimsiz Kurdistan'in kurulusunu asla benimsemedikleri gibi, bir Kurd-dusman catismasi olsa bille dusmandan yana olacaklardir. Bu bakimdan Kurdlerin daha cok Ulusal Sorunu uzerinde buyuk calismalarin yapilmasi gerekir. Bugun bu sekilde olan Kurdlerin cocuklarin asmilasyona ugradiklari gibi kemalizminden yana asla ayrilmadijklarini, Kemalizimin onlarin dusman ulkesiyle kendilerini Turk gibi gorunurler. Bu yillardir osmanli zamanindan beri Osmanli baskisi ve zulumunden dollayi Turklesme sekilleriyle Kurdlugunu inkarci bir politika
uygalanlardir.

Din ve mezhepte buyuk bir engeldir, ta Osmanlidan gelen ve su gunumuze kadar din ve mezhebin cok onemli oldugu gibi dusman bunu Kurd Halkina bir silah olarak gordugu gibi kurdlerin bir kismi Saafi mezhebi ile Alevi inancindan olanlarin birbirleriyle Kurd sorunundan yana onlara kavga ve savasa surklemistir. Aslinda dinler kimsenin tekelinde olmadigi gibi, herkes kendi inanciyla ozgurce yasayabilir, dusmanin bu poltikasinin Kurdler uyanmasin diye bolgeye sunii imamlar gionderip, burdaki cocuklarin Turklesme, Kemalizme ve devletti ogretmislerdir. Devletin bu agir baskili poltikalariykla camilerde sadece dusman poltikasi ogretilmistir, yarin bunlar uyanmasinlar diye.

Feodalizim de baska bir engeldir, halen feodalizimin ve agaligin ve torelerin var oldugu bir Kurdistandan bahs etmek zordur. Devlet bilincli olarak dinin tore ye sokularak bunu aganin burda daha cok halki baski zulum yaparak kendi bolgesindeki insanlarimizin okuma engelerin yanında sadece din ile aga ve devletti anlattarak, Kurdistan'da buyuk agalarin devlet buyuk araziler verdigi gibi araziler icerisinde koyler olusmus her sey aganin zorbaligi altinda oldugundan aga ile devlet arasinda guclu bir mekik kurulurak devletin icinde Kurdler sadece aganin emir kullu olsunlardir.

Egitim cok onemlidir,daha cok uzun yillar once kurdistanda ozellikle kuran ve cesitli tahrikatlar kurularak kurtlerin sadece bu Kurd sorunundan soyutlanarak okul egitimi ogenmesinler diye kuran ve diger kurslarla gozleri kapali kalsinlar, ancak bu egitimin artik bolgede yavas yabas bir gelisminin oldugunu egitimle birlikte yurtsever gencliginde orgutlenmeye baslandigini ancak bunuda halen bolgede sikiyonetimlerin, askeri baski ve zulumlerden dollayi okullarin yakildigini yikildigini ve opresyonlarin arttigini bunu engelemenin tek nedini ise bugun egitimdir egitim her seyi yok eder.

Teknolojide Alan'in belirttigi gibi feodalizmin ve toprak agalarin Kurdistan'da teknolojinin engelendigini iptidai tarim kullanarak kurdlerin ciftcilk yaparak dunya ile irtibatlarini kesmektir. Iste teknoloji Kurdistan'da ne kadar guclu olursa Kurdlerde okadar guclu olacaklardir onundeki engelleri kaldiracaktir.

Son 30 yil icinde gelisen savasin burda ozellikle halka ve bolgeye buyuk zarar verdigini bunu bilincli olarak orduya yaradigini savasin bitmesin Kurtler daima ezilsin, katliam, zulum ve soykirimlari olustursun iste 5 bin koyun yok olusu muilliyonlarca halkimizin bolgede gc edisi her seyin yok oldugu gibi Kurdistan'da savastan baska bir seyin olmadigini hatta dusman devlettin 7=15 yaslar arasindaki cocuklari tutuklayarak hayatlarini zindan ettiklerini bundan da ozellikle ben Kurdistan kuracagim diye yola cikan siyasetin bugun bunu bu halle getirdigini bunun devlette yaradigini, hatta son yillarda AKp si acilm adi altinda baris diye laflar kullanarak halki kandirdigfini ve zulumin dahada artigi gibi bolgede opersyonlarin ve hayin yuz bin korucuyla Kurdleri ezen bir poltikanin yapildigini, Kurdlerle Turkler hic bir zaman baris icinde olmadigi gibi kardesliklede asla iliskisi olmaz. Burda parlamentoda bir siyasi partinin bu taktigi dusmanla birlikte kullanarak, acilim olursa bu isin daha iyi olacagini kardesce yasayacaklarindan bahs ediliyor. Bu nasil oluyor bir yandan savas ve opersyon ve cocuk tutklamalari goz altilari ev baskinlari, baris diye yol haritasini hazirliyanlarin artik birlikte yasayacagiz sekilleriyle Kurdlere acikca uyanisini ve bagimsizlik mucaadelesinin onune engel koyduklarini untmasinlar, bakin 30 isyan oldu yuz binlerce sehit verildi Kurdistan icin acaba biz dusmanla barisirsak iyimi olacak yoksa Kurdlere ne vercektir bu hayali ve zorbaligi kullanalarin ile isbirlikcilerin oyunu oldugunu unutmayiniz.

Son olarak taabiki sık sık birlikte hangi siyasi ve orgut olursa olsun yan yana gelip konferanslarin yapilmasi Kurdlerin siyasi ve orgutleminin zemini iyice genisletimesi gerekir.
Back to top Go down
 
Kürdlerin Bağımsızlığının Önünde Beş Önemli Engel!
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» İstanbul'daki Önemli Mekanlar
» Profil Alanı yaratma [ önemli ]
» Sağ Tık Kodu Nereye Eklenir
» [ÖNEMLI DUYURU] Yetkinforum.com uzantisini kullanan forumlar tasinacaktir
» Önemli bilgi

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Bixêr û bi Ehla! * Welcome! * Hos Geldiniz! :: Nihêrîne Raman | Bakış Açıları-
Jump to: