HomeHome  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  
Kürd Ulusu'nun Çıkarları; Her Türlü Parti, Kurum, Kuruluş, Örgüt ve Kişilerin Çıkarlarının Üstünde ve Ötesindedir. Her Şey Kürdistan İçin!

Share | 
 

 ORTADOĞUDAKİ KAOS ve KÜRTLER

Go down 
AuthorMessage
süleyman hamzaMesaj Sayısı : 20
Kayıt tarihi : 2010-04-01

PostSubject: ORTADOĞUDAKİ KAOS ve KÜRTLER   03.04.10 16:06

ORTADOĞUDAKİ KAOS ve KÜRTLER

Şia-Sunni
Arap-Yahudi
Türk,Arap,Pers-kürt
Hiristiyan-İslam
Alevi-sunni

Savaşlarının bitmediği,derin çatışma ve çelişkilerin yaşandığı coğrafyanın adıdır.Bunun yanında tarikat ve aşiret çıkmazının ana merkezidir.Orta çağ avrupasında yaşanan sosoyolojik çatışmanın başka bir versiyonu oratadoğuda 21.yy yaşanmaktadır.Bu sorunların sürmesindeki temel sebep,İslami toplumların sahip olduğu temel felsefi alt yapının sakatlığına dayansada,bunun sürdürülmesi iktidar güçleri tarafından istenmekte,tarihten gelen gerici felsefenin sürekli olarak kaşınmasıyla varlığı yenilenmektedir.

Ortadoğudaki gerici egemen yönetim ve sınıflar,kendi egemenliğini sürdürmek,ezilen köle toplumlarının tepkisini en aza indirme taktiklerinden önemli bir yolu,halklar arasında etnik,ulusal,dinsel,mezhepsel,aşiretsel çelişki ve çatışmaları körükleyerek,kendi sömürgeci çirkin yüzünü gizlemi amaçlamaktadır.Bu eski bilinen metodun emperyalizme işbirliği içinde
uygulama alanı ortadoğudur.Ortadoğu halkları bu oyunu görecek derin politik bilince sahip değildir.

Öreneğin filistin-İsrail çatışmasını yaratanlar Ahmedı Nejat,Erdoğan-Esat-Suud kralı ve onların mutefiği emperyalizm dir.İşbirliği içinde yukarıda bahsetiğim çatışmaların baş aktörleridir.Eğer Suudi halkı arap İsrail çatışmasına kilitlenip,ülkesinin Yahudiler tarafından istila edileceği propogandasına kanmamış olsalar,kölelik yaptığı egemenlerine karşı gelerek adalet arayışına gireceklerdi.Buda egemenlerin asla razı olmayacağı durumdur.

Egemenlerin ve onların işbirlikçii tayfalarının bu eski oyunu,ortadoğuda uzun bir süre varlığını sürdüreceği açıktır.Halklar arasındaki bu çıkmaza ek olarak kürtlerin kendine has zorluklarını eklediğimizde,ortadoğudaki siyasi,politik duruşun kaygan bir zeminde yürütülebileceği görülmektedir.Tüm ciddi kürt parti ve kuruluşları bu zeminde çözüm olmaya çalışıyorlar.

Ortadoğunun bu karmaşık yapılanmasına denk düşecek mucadele olmadan ayakta kimse kalamaz.O çokça eleştirdiğimiz kürt partileri bu şartlar altında ayakta kalabildiler.Bu zemini kavrayamayanlar dağılıp yok oldular.Büyük hedeflerle ortaya çıkan yüzlerce kürt hareketleri,günümüzde adı ,sanı unutularak iflas etmişlerdir.Kürt parti ve kitleleri,ortadoğuda köklü imparatorluk geleneğine sahip,işgalci düşmanlarının resmi ideolojilerine,karşı koyacak donanıma sahip olmadan ayakta kalması imkansızdır.

Önce ayakta kalmayı beceremeyenlerin,ulusal dayanışmadan bahsetmesi etik değildir.Olsa olsa slogandan ileri gitmeyen tutumdur.Dört işgalci hayduta karşı verilen mucadelede,her parçada ayakta kalmış kürt hareketleri mevcutur.Bundan sonraki aşama ulusal dayanışma yolunda atılacak adımların günceleşmiş olmasıdır. Esas sevindirici olan budur.Kurdistandaki ciddi kürt partilerinin dayandığı temel ideolojilerin aşılarak,her görüşten parti ve kurumun ,bir pota altında toplayacak ulusal kongrenin inşiası ile doruğa çıkması olasıdır.

Farklı felsefi,ideolojik partilerin ,kendi görüşlerini koruyarak,bunu zenginlik kaynağı olarak,KÜRT ULUSAL KONGRESİ altında mucadelesini daha gür ifade etmesi en doğru yoldur.Bu kongre Kürtlerin ANAYASA sı olacaktır.
Back to top Go down
 
ORTADOĞUDAKİ KAOS ve KÜRTLER
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Bixêr û bi Ehla! * Welcome! * Hos Geldiniz! :: Kursîya Serbesti | Serbest Kürsü-
Jump to: