HomeHome  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  
Kürd Ulusu'nun Çıkarları; Her Türlü Parti, Kurum, Kuruluş, Örgüt ve Kişilerin Çıkarlarının Üstünde ve Ötesindedir. Her Şey Kürdistan İçin!

Share | 
 

 ZARARLI ETKENLER ve ÖNCELİKLERİMİZ

Go down 
AuthorMessage
süleyman hamzaMesaj Sayısı : 20
Kayıt tarihi : 2010-04-01

PostSubject: ZARARLI ETKENLER ve ÖNCELİKLERİMİZ   04.04.10 2:38

ZARARLI ETKENLER ve ÖNCELİKLERİMİZ

1) Bir kürt partisinde yer alarak,başka bir kürt partisine düşmanlık yapmak.
2) Kurdistanda pek çok kürt partisi olduğu halde,sömügeci-ilhakçı partilerin üyesi olmak,onları övmek,eylemlerini desteklemek,kürt halkını oraya kanalize etmek.
3) Her ne sebeple olursa,olsun ilhakçi devletin her hangi bir kurumunu savunmak.

İster beğenin,ister beğenmeyin,her hangi bir kürt partisinde yer alan veya sempatizan olan bir kürt, ilhakçi devletin kürt halkı üzerindeki, tahakümünü bilince çıkarmış kişidir.Kürt partileri arasındaki ayrışma,ideolojik felsefi,politik farklılıklar, bu gerçekliği ortadan kaldırmaz.Bu tüm kürt partilerinin sahip olduğu maddi olanaklarıda kapsar.Görsel ve yazılı medya,sahip olduğu yasal ve yasa dışı kurum ve kuruluşlar buna dahildir.

Burada Kürtlerin önceliği, düşman ve onun tüm sistemidir.Bu sistem içindeki partilerin hepsi kürt düşmanı odaklardır.Al birini vur ötekine,Chp=Akp..,düşmanlarımızın kendi aralarındaki iktidar savaşlarında,birinden yana taraf olmak yurtsever bir kürde düşmez. Kürtler söz konusu olduğunda onların iktidar savaşı sona erer.

Kürt partilerinin her biri,kürt kitlelerini temsil etmektedir.Bu oluşumlardan birinde yer almak onurdur.Kitlelerin bağlı olduğu partilerin içinde bulunduğu çıkmazları eleştirmek doğru olmakla birlikte,aşırı ve düşmanca yaklaşımlar aile içi kavgayı körükler,birde bakmışsınızki ilhakçı devleti unutmuş,bitmez tükenmez iç çatışmaya girmişsiniz.Düşmanca bir iç çatışmadan zafer kazanacak tek güç ilhakçi DEVLETİR.

İç çatışma adaylarının kazananı olmamıştır.En kötüsü bu iç çatışmada işgalci devlete sırtını dayamış milyonlarca kürdü unutarak,az çok ulusal özeliklere sahip kürde savaş açma çıkmazına girilmesidir.Asimilasyonun pençesinde,son yüzyılda dayatılan ekonomik,siyasi,kültürel,askeri kuşatmada bulunan halkını kurtarma arayışını,bir kenara bırakarak,bin bir güçlükle ve her türlü kirliliği aşmaya çalışan kürt hareketlerine yönelmek gayri ahlaki bir tutumdur.

Yurtsever kürt hareketlerinin içinde bulunduğu güçlükler iyi tahlil edilmelidir.Ancak ulusal bilince sahip kişilikler bu partilerde yer alır.Oysa kurdistan halkının büyük bölümü ilhakçı devletlerin yanındadır.Henüz ulusal kimliğini bilince çıkarmış değildir.Partili,partisiz tüm yurtseverlerin önceliği,düşmanın tuzağına düşmüş bu kitleleri kazanmaktır.Bu kitleleri kazanmak o kadar kolay değildir.Ekonomik,siyasi,politik çıkarları ile bağlı oldukları sistemin altını oymayı becermediğimiz sürece,mevcut düzen sürecektir.

Örneğin kuzey kurdistanda uzun süren mucadele sonucunda AKP dışındaki düşman partileri çökertilmiş,ayakta kalabilen devlet organizasyonu ile onun din tabanlı partisi akp kalmıştır.Tutunabildikleri tek ideoloji, kürt halkının kutsal inancı olan islam kimliği üzerinden yandaş elde etmektir.Bunu kısmende olsa başarabilmişlerdir.Pkk nin din karşıtı duruşu,zamanla değişime uğrasada geçmişten gelen güvensizlik mevcuttur.Bu konuda ulusalcı, inançları dikate alan kürt kuruluşlarına açıl ihtiyac olduğu,küşku götürmez.

Önceliklerimiz
1)Düşmanla her alanda mucadele etmek
2) Düşman parti,kurum ve kuruluşlarında yer alan kürt kitlelerinin kazanılması
3)Kürt partileri dışındaki tüm oluşumları kurdistanda sonlandırmak
4)Kürt partileri arasında düşmanca tutum,çatışma,karalamaya kesin olarak dikate almamak.
5) Aile içi kürt partilerinin eksiklerini gündemleştirmek,yapıcı kardeşçe eleştirilerde bulunmak.

Bunları başarabildiğimiz sürece halkımıza faydalı olabiliriz.Kürt halkı ancak bu sabır ve özveri ile ulusal dayanışmayı yakalayabilir.
Back to top Go down
Alan Lezan

avatar

Mesaj Sayısı : 19
Kayıt tarihi : 2010-03-05

PostSubject: Re: ZARARLI ETKENLER ve ÖNCELİKLERİMİZ   04.04.10 3:11

Sayın Hamza Merhaba,

aslında AKP'ye en iyi alternatif belki de Kürdlerin Kuzey'de kuracağı islami demokrat bir partidir. Sanırım AKP'ye oy verenler belki de daha çok ulusal bilinçten yoksun olan Kürdlerdir. PKK belki ateisttir diye halkın bu kesimi PKK'yi desteklemez ama ya DTP?

Diğer yandan bence Kürdler kendini tümden Türk işgalcı devletinden koparmalı onların seçımlerine hiç girmemelidirler diyeceğim ama bu görüş tabii şimdilik çoğu Kürdler tarafından realist görünmüyor. Görünmez, çünkü bu konuda adım atan bir önderlik yok.

Ben kendim Kuzey Kürdistan'da olsam ne Türk partilerine oy veririm, ne de onların seçimlerine katılırım, çünkü onlar işgalcı güçlerdir. İşte bence ilkin her Kürdün bunu bilince çıkarması lazım diyeceğim ama milyonlarca Kürdün AKP gibi sahtekar bir partiyi seçtikleri bir dönemde biz bu gerçekleri dile getirsekte sanki hiçbir değeri yoktur. Kürdlerin, dahası Kuzey Kürdlerinin hali bu gidişatla hal değildir. Bence işgalci Türk devletinden tümden kopuş sağlanmadıkça, ONLAR ve BİZLER arasına çin seddi çekilmedikçe hiçbir yere varılmaz. Dön dolaş yine aynısı.

Ayrıca Güney Kürdistan'da iki üç tane Kürd İslam Partisi vardır. Bunlar örneğin kendilerini neden bir parçayla sınırlıyorlar ve bütün Kürdistan'a yayılmıyorlar? Demek ki bunların kafasında parça var ama bütün yok! Böyle oluncada ancak parçacı davranırlar ... Bütünü görmek ve bütün Kürdistan'a yayılmak için ULUSAL BİLİNCİN olması lazım. Bir parça Güney gibi kısmen özgür olsada diğer parçalar özgürleşmeden Kürdistan Sorunu çözülmez.

Selam ve saygılar
Back to top Go down
süleyman hamzaMesaj Sayısı : 20
Kayıt tarihi : 2010-04-01

PostSubject: Re: ZARARLI ETKENLER ve ÖNCELİKLERİMİZ   04.04.10 11:24

Kek alan merhaba

Aslında kuzey kurdistanda islami bir kürt partisi yok.Fakat çeşitli hareketler var.Dtp nin kendi içinde kurduğu inanç komisyonları dışında,çeşitli dernek çatısı altında örgütlenmeler var.Mızgin der,mızgin dergisi etrafı ve buna benzer çalışmalar var.Fakat partileşme aşamasında değiller.

Aslında tespitiniz kaçınılmaz sondur.İşgalciden bağımsız düşünen,onu tümüyle red eden aşamaya gelinmesi durumunda tam olarak kopma sağlanacaktır.Fakat kürt halkı ve partileri henüz o aşamada değildir.

İş yapan her canlı eleştiriyi hakeder.Ciddi kürt hareketleri eleştiriyi hakediyor.Çünkü umut kapılarıdır.


Başarılar
Back to top Go down
 
ZARARLI ETKENLER ve ÖNCELİKLERİMİZ
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Bixêr û bi Ehla! * Welcome! * Hos Geldiniz! :: Kursîya Serbesti | Serbest Kürsü-
Jump to: