HomeHome  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  
Kürd Ulusu'nun Çıkarları; Her Türlü Parti, Kurum, Kuruluş, Örgüt ve Kişilerin Çıkarlarının Üstünde ve Ötesindedir. Her Şey Kürdistan İçin!

Share | 
 

 KÜRT SİTELERİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Go down 
AuthorMessage
süleyman hamzaMesaj Sayısı : 20
Kayıt tarihi : 2010-04-01

PostSubject: KÜRT SİTELERİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ   05.04.10 8:39

KÜRT SİTELERİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Özelikle bir dizine Kürt Sitesi, her Kürd'ün temel hedefi olan bağımsızlık çizgisinde olduklarını ısrarla savunarak, sanki yeni bir fikirmiş gibi insanımızın önüne sürmekte, bıktırırcasına aynı klişe tavırlarıyla yayın yaparlar. Sorun ısrarla bağımsızlığı savunmakta yatmıyor. Kürt ülkesi ve yaratılmış değerlere sırtını dönerek, kendi gerçekliği değilmiş gibi hareket etmeleridir.

Kendi ülkesine yabancı, halkın yaşadığı ağır ekonomik, siyasi, askeri baskıları görmezden gelerek, özgür bir toplumda siyaset yapıyormuşcasına, kendileri gibi düşünmeyen Kürt, parti ve kuruluşlarına hasım olurlar. Bu hasımlık için bol malzemeleri vardır. İşgal edilmiş, kirlenmiş bir toplumdan doğan hareketlerin hataları sayısızdır.

Kürdistan'da büyük bedeler ödeyerek ayakta kalabilmiş Kürt hareketlerinin, her birinin doğuş ve gelişme öyküsüne baktığımızda, bu kadar büyük güçlere karşı dünyada, eşi benzeri olmayan ağırlıkta yükleri omuzlamış cefakar Kürt partileridir. Sadece son yüzyılda bir milyon Kürt özgürlüğü için düştü. Bunun bir sonucu olarak Kürt halkı kendi partileriyle kopmaz bağlar oluşturmuştur.

Bu ciddi Kürt hareketlerine düşmanca yaklaşım, kendini inkar anlamına gelir. Zaten bu düşmanca yaklaşımı besleyenlerin gelişmesi imkansızdır. Kürt parti ve kuruluşlarına bin, bir gerekçeyle düşmanca saldıranlar ilhakçı devletlerin ekmeğine yağ sürerken, kendi sonunu hazırladıklarının farkında değiller. Hele düşmanın atakta olduğu, ilhakçı devletlerin Kürd'e kefen biçme merasimlerinin yapıldığı, Ankara, Şam, Bağdat, Tahran arasındaki Kürtleri boğma sürecinde, Kürt harketlerine saldırmak, çirkin eleştiri ve yorumlarda bulunmak Kürt halkının kabul etmeyeceği bir durumdur.

Elbeteki burada kardeşçe eleştirilere saygı duyulur. Bu partiler içinde uyarı anlamına geleceği için, gelişmesine katkı sunacaktır. Tüm bunlar bilindiği halde, bazı Kürt Siteleri pervasızca, sözüm ona bağımsızlık adına, gayri ahlaki Kürt parti ve kurumlarına ağzına geleni söylemekten çekinmiyorlar ...

Bağımsızlık fikrinin gelişmesine ön ayak olmak için yola çıkanlar, birde bakmışsınızki, her hangi bir nedenle Kürt partilerinden ayrılmış ya da harekete zarar vererek kaçmış, intikam almak için kurtlarını döktükleri alana dönmüş. Kürt bireyi mevcut partilerden birini seçmek zorunda değil, bu kişiler elbeteki bu sitelerde fikrini açıklayacak. Bahsetiğim bu değildir.

Ödenen ağır bedeler sonucunda partilerine derin bağlarla bağlı halkın, değerleri ile oynandığın da, peygamber varide olsanız dikate alınmazsınız.

Nihayet öylede oluyor. Bahsetiğim olumsuzluklara izin veren sitelerin katılım sayısına baktığımızda, nereye varmak istediğim rahatlıkla anlaşılır.Bahsetiğim bu siteler4-5 yıldır yayında.

Burada katılımın salt çoğunluğundan bahsetmiyorum. Yapılan aydınlanmanın sonuçları nedir? Ben ortada bir gelişme göremiyorum.

Bunların kime ne katkı yaptığı ortada. Kürt halkı boğazlanmaya çalışılırken, demokrasi havarisi kişilikler durmadan halkımızın canla, kanla yaratığı değerlere saldırıyor. Adınada özgür düşünce deniyor. Bir ulusun kurtuluş mucadelesi sürüyorsa, oradaki fikir özgürlüğü yapıcı olduğu sürece anlam kazanır.

İşin diğer bir tarafı ülkeden ayrılmış, Kürt diasporasının tutumu çok sert, bu anlaşılır bir durum. Fakat büyük bilgisizlik karmaşasını içinde barındırmaktadır. Bu halkımızda acelecilik hakim. Kurdistan hemen kurulsun, bizde özgür ülkemize rahatlıkla gidelim diyenlerde az değil. Mucadeleye katılmadan bağımsız ülke istemektedir. İstekleri kurdistanın mevcut koşullarına şimdilik uymadığına, onları ikna etmek çok zor.

1000 yılık işgalin faturası, buna ek olarak işgalci güçleri destekleyen koca emperyalizmin ağırlığını kürt partilerine yıkmak, insafsızlıktır. Bağımsızlık öyle kitaplarda okunduğu gibi, bizim hakımızdır demekle elde edilseydi. Mir Bedirxanlar,Seyh Şaidler bunu çoktan başarmış olacaktı. Bugün bu sitelerde olmayacaktı.

Kendi halkının yaratığı değerlere saygı duyarak yapılmayan bir eleştiri, kabul görmeyecektir. Buna en iyi örnek yıllardır yayında olan sitelerdir. Umarımki bu siteler halkını anlayabilecek yenilenmeyi yakalar. Benim tüm Kürt sitelerine önerim, halkının gerçekliğinden uzak olan, yıkıcı, yanıltıcı, ayrıştırıcı, birliğe hizmet etmeyen hakaretlere izin vermeyerek, Kürt partileri arasında dayanışmayı süreklileştirerek, ulusal birliğin yolunu açmasıdır.
Back to top Go down
Soran

avatar

Mesaj Sayısı : 22
Kayıt tarihi : 2010-03-21

PostSubject: Sayın Hamza,   05.04.10 9:46

Merhaba,
Yazınızda şöyle bir belirleme yapıyorsunuz:"Bu ciddi kürt hareketlerine düşmanca yaklaşım,kendini inkar anlamına gelir.Zaten bu düşmanca yaklaşımı besleyenlerin gelişmesi imkansızdır.Kürt parti ve kuruluşlarına bin, bir gerekçeyle düşmanca saldıranlar ilhakçı devletlerin ekmeğine yağ sürerken,kendi sonunu hazırladıklarının farkında değiller.Hele düşmanın atakta olduğu,ilhakçı devletlerin kürde kefen biçme merasimlerinin yapıldığı,Ankara,şam,Bağdat,tahran arasındaki kürtleri boğma sürecinde, kürt harketlerine saldırmak,çirkin eleştiri ve yorumlarda bulunmak kürt halkının kabul etmeyeceği bir durumdur." Bu ciddi "Kürt" harketleri kimlerdir? Bu ciddi "Kürt" hareketlerine nasıl düşmanca yaklaşılıyor?
Sorun PKK olayı ise o zaman sizinle çok ciddi tartışmamız gerekiyor! Son otuz yılın evanterini yapmadan salla kılıçla rastgele hareket edilemez. Kuzey Kürdistan da son otuz yılda yaşanan çok ciddi bir tahribat var, bu tahribatın nedenleri çok iyi gözlemlenmelidir. Sömürgeci Türk devletinin seksen küsür yılda yapamadığı, asimilasyon, ulusal bilinçte kırılma, iç ve diş göçe zorlanmış on milyonun üzerinde Kürt insanı, iç infazda on yedi bin kişi, haritadan silinmiş dört bin köy, yakılıp yıkılan doğal bitki örtüleri var.. siz bunları görmeden, bu vahşetle yüzleşmeden:Bir ulusun kurtuluş mucadelesi sürüyor(...)" undan bahsedemezsiniz.
Bağımsızlık olgusu başkabir şeydir, amacı hedefi belli olmayan "özgürlük mücadelesi" başka bir şeydir. Birde bu "özgürlük mücadelesi" kavramı çok cafcaflı görünüyor, özünde yanıltmadır ve bu yanıltma günümüzde çok somut biçimde de sürüyor.
Önce olugları kendi gerçekliği içinde kabul etmek gerek ve o gerçeğe uygun kavramları kullanmalıyız.
saygılarımla
SoranBack to top Go down
süleyman hamzaMesaj Sayısı : 20
Kayıt tarihi : 2010-04-01

PostSubject: Re: KÜRT SİTELERİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ   05.04.10 11:33

Merhaba

Bana göre ciddi kürt partileri KDP,YNK,PKK,PJAK,İKDP ve legal olan kuruluşlarıdır.Diğer taraftan bunlardan bağımsız kurulan GORAN hareketini sayabilirim.Bunlardan birinde yer almak,başka bir harekete düşmanca saldırmayı gerektirmeyeceğine inanıyorum.Goran taraftarlarına yapılan saldırılar haklı olabilirmi?geçmişte yaşanan pkk-kdp-ynk çatışmaları ve bügün bir birine karşı yaptıkları karalamalar birliğe hizmet etmeyeceği kanatindeyim.Özgürlük mucadelsinden kastım,kürt halkının ilhakçı devletlerden kurtulma mucadelesidir.

Başarılar
Back to top Go down
Jandil

avatar

Mesaj Sayısı : 80
Kayıt tarihi : 2010-01-13

PostSubject: Re: KÜRT SİTELERİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ   05.04.10 14:54

Bence "saldırı" ve "eleştiri" arasında bir fark vardır. Herhangi bir Kürd eğer bir Kürd olan kişiyi, kurum veya partiyi sert eleştirse hemen saldırı olarak algılanmamalı ama iş PKK'ye gelince durum biraz karmaşık oluyor, çünkü burada hiçte Kürdlere hizmet etmeyen politikalar sözkonusu. Eh! Orta Doğu insanını tanıyoruz. Orta Doğu insanı duygusaldır ve öyle de hareket edeceğine göre gerekirse eleştiri adı altında hakaret ve küfür eder. Böyle hareket etmek sanki Kürdlerin kaderidir.

Ben şahsen ne Goran hareketine, ne de (PKK dışında) başka bir Kürd partisine herhangi bir Kürd sitesinin saldırdığına daha rastlamadım. Eğer bu olmuş ise de daha çok bireyler bazında cereyan etmiş olabilir ama bunu herhangi bir siteye yüklemek, Kürd siteleri yaptı demenin doğru olmadığını düşünüyorum.

Bence bir insan düşüncesini belirtince hiçbir kimseye ya da parti ve kurumlara kesinlikle hakaret ve küfür etmemelidir ama onları gerekirse kıran kırana tabii eleştirebilmelidir. Eleştiriyi saldırı olarak algılamamak lazım! Belki yanlış anlaşılma var.

Saygılar
Back to top Go down
süleyman hamzaMesaj Sayısı : 20
Kayıt tarihi : 2010-04-01

PostSubject: Re: KÜRT SİTELERİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ   05.04.10 15:16

saldırı ve eleştiri elbeteki farklı anlam içerir.Eleştiri adı altında yapılan hakaret ve küfürlerden bahsediyorum.Sonuçta insanlar buralarda fikrini açıklıyor.Uygar insana yakışır bir eleştiri gerekir.Bu Pkk dahil tüm kürt hareketleri için gecerlidir.Pkk ye yapılan hakaret ve küfürlerin çokluğunu bende izlemekteyim.Bunu doğru bulmuyorum.

Başarılar
Back to top Go down
 
KÜRT SİTELERİ ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Tokyo Üniversitesi Anime Öğretecek
» Açılar ve Özellikleri farklı bi açıdan :))
» Chat'i Değiştirmek.
» arkadaslar yardım ıstatıstıkler

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Bixêr û bi Ehla! * Welcome! * Hos Geldiniz! :: Kursîya Serbesti | Serbest Kürsü-
Jump to: