HomeHome  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  
Kürd Ulusu'nun Çıkarları; Her Türlü Parti, Kurum, Kuruluş, Örgüt ve Kişilerin Çıkarlarının Üstünde ve Ötesindedir. Her Şey Kürdistan İçin!

Share | 

PKK

Go down 
AuthorMessage
süleyman hamza

PostSubject: PKK   05.04.10 16:50

PKK

Son otuz yılda kurdistan coğrafyasına damgasını vurmuş bu hareket hakında çok şey yazıldı.Kimileri kürt rönesansı nın başlangıcı,kürt uyanışını sempolize eden,en büyük hareket olarak değerlendirirken,azımsanmayacak aydın,entelektuel,düşünür tarafından kökleri ilhakçı devletlere bağlı,kürt toplumunu ve onun doğal hareketlerini bastırmak için kulanılan maşa olarak tanımladı.Aslında pkk karmaşasını analiz etmek çok zordur.Zaten bu bir analiz değil.Kendi görüşüm.

1970 li yıların iki bloklu dünyasında sol orjinli hareketlerden payını alarak kurulan Pkk,tarih boyunca doğan ve sol görüşlü kürt partilerinden farklı bir çizgi izleyerek,toplumun sosyolojik yapılanmasına baş kaldırarak,kürt tarihini tersten okudu.

İlhakçi türk devletinin onlarca yıl,kürt halkına dayattığı asimilasyon,kürt halkını uslandırmak için yaydığı sol-islam ideolojisi ile kirlenmiş,ulusal değerlerden koparılmış halkın derin duygularını iyi analiz etti. Pkk,onlara cevap, bağımsız ve birleşik kurdistan şiarını pazara sürerek, pratiği ile bağımsızlığı savunan diğer hareketleri geride bıraktı.Özelikle amed zindan direnişi,eruh-şemdinli baskını başat rol oynadı.Zaten öyle olmasaydı büyümesi imkansızdı.Değilse bile halk tarafından böyle algılandı.

Öncesinde ise devletin çokça kulandığı aşiretler arası çatışmayı,Pkk kendi lehine çevirmeyi başardı.Siverek ,Hilvan deneyimi bunun bariz bir örneğidir.Yıllarca kapılarında maraba olarak çalıştıkları,büyük memuniyetsizliği yaşayan toplumlara ilaç olurken,diğer taraftan aşiretler arasındaki çelişki ve çatışmaları kendi lehine çevirmeyi kısmen başardı.Birine saldırdığında,diğeri doğal taraftarı oluyordu.

Kendisini mutlak kurdistan iktidarı olacağına karar vermişti.Bu uğurda yapılması gereken ne varsa ardına koymadı.Önce kürt hareketlerini şu veya bu şekilde ortadan kaldırdı.Eskiden kol kola olduğu türk soluna sıra gelmişti.Onlara kurdistanda siyaset yapma haklarının olmadığını,bölgeyi terk etmelerini istemişti.Yapılan itirazlarlar silahla bastırılmıştı.Sonuç olarak k.kurdistanda başta kürt örgütleri olmak üzere,aşiret,kabile,din adamı,mevcut kültür,karşıt görüşler ve nihayetinde Pkk nin saldırılarından nasibini almayan kalmadı.

Sıra türk devleti ile hesaplaşmaya gelmişti.Esas kitleseleşmeside bu döneme rastlar.Eruh Şemdinli baskını genel olarak kürt halkı tarafından onaylandı.Büyüme tamda burada başlıyor.Fakat tarajik bir vaka oluşmuştu,kendi eliyle bitirdiği kürt hareketleri başına dert oldu.Kendisinden her hangi bir nedenle ayrılan taraftarları gidecek başka kürt hareketi bulamadığından çaresiz olarak savaştığı devletin kucağına düşerek onu zayıflatıyordu.

Başarısızlığın temel kaynağı burada yatıyordu.Muhalefeti olmayan bir diktatörlüğe dönüşmüştü.Koruyuculukta böyle bir ortamda doğdu.

Kendi düşmanını yaratan ve büyüten bu hareket bu kez koruyucularla,kendisinden ayrılan jitem elemanları ile başı derteydi.Bu doğal olarak iç güvensizliğide yaratı ve kendi içinde infazlar yaşanmaya başlandı.Sonrası kdp,ynk ile süren çatışmalar,arkasından kurulan iran cephesi.

Sonuç itibarı ile Pkk nin ortadoğuda çatışmadığı neredeyse bir güç kalmadı.Hata Avrupa ve abd başta olmak üzere bölgenin önemli gücü israile kafa tutmayıda ihmal etmedi.Kürt halkının başına gelenlerin dünyada örneği olmadığı gibi,onun ortaya çıkardığı hareketinde dünyada başka eşi benzeri yoktu.Derler ya insan yeterki bir düşşun,felaketlerin arka, arkası kesilmez.

Arkasından kurdistanın insansızlaştırılması,yoksuluk,acı,göz yaşı,milyonların sürüldüğü türk coğrafyasında asimilasyon, batağına düşen milyonlar, inanılmaz tahribatları beraber getirdi.Aslında ilhakçi türk devletine karşı bağımsızlık şiarı ile hangi kürt partisi ayağa kalksaydı.Bu yıkıma uğrayacaktı.

Pkk nin bariz farklılığı kendisine,halkına,binlerce yılık geleneğe bu kadar derin savaş açmasında yatıyor.Belkide gelişmesine bu etken rol oynadı.Pkk den önce çıkan hareketler kendi alanından dışarı çıkamadılar.Bugünde dört parçada etkili tek güçtür.

Pkk tarihinden bazı sonuçlar çıkarmış olmalıki,bu son yıllarda o pervasız saldırılarına ara vermiş,uslanmış görünüyor.Gönül isterki geçmişinden ders alarak kendisi ve sahip olduğu kitleyi doğru yola sevk etmesidir.

Pkk tüm bu diktatöryel , kan döken,kendine düşman yaratan olumsuzluklarına rağmen sürekli büyümüştür.İlhakcı türk devletide aynı yöntemi deneyerek işgali sürdürüyordu.Padişahlık için kardeşini kesen geleneğe sahipti.Sadece kürtleri katletmedi ihanetçidir dediği türküde katletmişti.

Hatta orta doğu ve avrupada katletmediği kimse kalmamıştı.Pkk düşmanın hastalıklarını kapması normaldı.Onun koşullarında doğmuştu.Aslında bu tür hareketlerin bu kadar büyümesinin nedeni salt silahlı güç olması ile açıklanamaz.Bu ayrı bir araştırma konusu...
Back to top Go down
Alan Lezan

PostSubject: Re: PKK   05.04.10 18:21

Sayın Hamza Merhaba,

aslında PKK Kürdlerin tarihin de iyi irdelenmesi gereken bir partidir. Geçenler de bir arkadaş bana "sömürgeciler 30 yıldan fazladır başımıza bella ettikleri Burkay ve Öcalan gibi insanları tartışmamızı istiyor. Yıllardır bizler bu tür kişileri tartıştık durduk ama kendi örgütlülügümüz veya Halpçe, veya Irak Şecimleri gibi Kürdler açısından can alıcı olguları ise kimse ciddiye almadığı gibi dolayısıyla tartışmasını da yapmıyor," dedi ben de onun bu söylediklerine dayanarak Foruma Kürdistan'a "Türkleşmiş/Kemalistleşmiş Kürd Siteleri" diye bir yazı asarak Kürd site ve forumlarını protesto edici bir yazı yazdım.

Yanlış anlaşılmak istenmem tabii; Eğer PKK Kürdistan'da herhangi bir söze sahipse, onu (veya onun gibi başka dost veya düşman parti ve örgütleri) dikkate almadan politika yapılmaz ama Türklerden kopuşu sağlamayan, ya da sağlamak istemeyen, ulusal çizgiden çıkmış, Misak-i ve Milli Sınırlara saygı duyan bir hareketi artık tartışmanın veya konu etmenin nesi kalmış?

Ben bunu derken ille de onu tartışmayalım, gelen şunu bunu tartışalım diye kesinlikle dayatmada bulunmuyorum ve ancak tabii ben kendim için konuşurum ama yaptığımız Öcalan-PKK-Burkay tartışmaları bizi, dahası kardeş olan Kürdleri birbirine düşürmekten, düşman etmekten başka ne işe yaradılar? Kürdlerin tartışılacak çok hayati sorunları varken, Kürdlere özünde hiçbir şey vermeyen, Kürdlerin neredeyse bütün enerjisini tüketen bu tür oluşum, kişi ve partilerden Kürdlere gelen hayır nedir?

Ben kendim bu tür insanları ve partileri tartışmaktan bıkkınım ama diğer yandan bu tür kişi ve partilerin olması maalesef bir gerçekliğimizdir ama unutmayalım ki biz onları tartıştığımız için belki de onlar vardır.

Bana göre Federasyonlaşmayı/Bağımsızlığı savunanlar bu tarafa, savunmayanlar diğer tarafa. Artık saflaşmanın zamanı gelmedi mi? Sömürgecilerden tümden kopuşu sağlamanın zamanı gelmedi mi?

Bence PKK bir süreçti ve o süreç artık sona erdi. Dünkü PKK ve buğünkü PKK arasında dağlar kadar fark vardır. Bunu artık görmek ve bu tür tartışmaları da artık sonlandırmak gerekir diye düşünüyorum.

Ülkesi işgal ve ilhak altında iki Kürd neden döğüşür, birbirini öldürür, rencide eder, hakaret ve küfür eder anlamıyorum. Siz anlıyor musunuz?

Selam ve saygılar
Back to top Go down
süleyman hamza

PostSubject: Re: PKK   05.04.10 19:32

Merhaba Alan

Burkay-öcalan tartışmasını örnek vermişsiniz.Aynı şeyler değil.Burkayın konumu Öcalanla kıyaslanamaz.Verdikleri mucadee alanı bir birine uymaz.K.kurdistanda hakimiyet kurmuş bir hareketin lideri söz konusu olan.Burkayın konumu bu değil.Kurdistanın dört parçasında etkili bir gücü tartışmamak abes olur.Forumları protesto etmen dmokratik hakındır.

Pkk,ynk,kdp gibi partilerden ilhakçı ülkelerden kopmasını parti yönetimlerinden beklemek doğru değildir.Bu kopma halkın talebi ve buna bağlı gelişecek mucadelenin şidetiyle yakın bağlantısı var.Öznel ve nesnel koşullar oluşmadan kopma sağlanamaz.Aslında sosyolojik ayrışma kısmen sağlanmış,fakat henüz iskeleti inşa edilmemiştir.

Saldırgan bir dil,hakaret olmadığı sürece her konuyu tartışmakta yarar var.Biz onları tartıştığımız için varlığını sürdürmüyorlar.Her koşulda ayakta kalabilmeyi başardıklarındandır.

Federasyonlaşma ve bağımsızlık konusunda ısrarlı olma konusunda sizinle hem fikirim.Ancak bu karşılıklı bir saflaşma yerine,sesimizi daha gür çıkararak çığlığımızın duyulmasını sağlamak daha akılıcadır.

PKK süreç olarak misyonunu tamamlamış değidir.Bu tür süreç tamamlaması,demokratik ülkelerdeki partiler içinde geçerlidir.Pkk sürekl büyüyor.

Ortadoğuda ve silahla kurulmuş partiler kolay kolay süreci başkasına devretmez.Mesela kdp 60 yıldır ayakta. Çünkü arkasında bedel ödemiş bir kitleyi barındırmaktadırlar.

Biz bu tür tartşmaları sonlandırsak bile başkaları tartışmayı sürdürecektir.

Üstelik PKK-APO ve onun yan kuruluşları Ankara,Bağdat,şam,tahranda tartışılıyor.Hatta tüm dünyada.

Esas itibarı ile kuzey,doğu kurdistanda sürecek mucadele,federal bölgeninde kaderini belirler.Tüm parçaların kaderi bir birine bağlıdır.Bir tanesindeki başarısızlık,diğer parçaların kuşatılmasına zemin hazırlar.

Başarılar.
Back to top Go down

PKK
Back to top 
Page 1 of 1