HomeHome  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  
Kürd Ulusu'nun Çıkarları; Her Türlü Parti, Kurum, Kuruluş, Örgüt ve Kişilerin Çıkarlarının Üstünde ve Ötesindedir. Her Şey Kürdistan İçin!

Share | 
 

 LEGERİNA KURDEN DEMOKRAT KURULDU

Go down 
AuthorMessage
Soran

avatar

Mesaj Sayısı : 22
Kayıt tarihi : 2010-03-21

PostSubject: LEGERİNA KURDEN DEMOKRAT KURULDU   31.05.10 11:02


Lêgerîna Kurdên Demokrat Kuruldu

29 Mayıs 2010 / 22:05

Diyarbakır’da ofisini açan Lêgerîna Kurdên Demokrat, kuruluşunu ilan etti.


Bugün saat 13.00'te Diyarbakır'ın Yenişehir İlçesi'nde Lêgerîna Kurdên Demokrat LKD, (Demokrat Kürtlerin Arayışı) adlı bir oluşum, kuruluşunu ilan etti. LKD ofisinin açılışına başta TEVKURD yöneticileri olmak üzere bir çok çevreden önemli şahsiyetler katıldı.

Aralarında AKnews muhabirinin de bulunduğu basın mensuplarına kuruluş amaçlarını anlatan LKD Sözcüsü Sertaç Bucak, Kürtlerin bulunduğu coğrafyada iktidar olmak istediklerini söyledi. “Kürt halkına dayatılan statü, haksız ve hukuksuzdur.

Halkımızın kolektif haklarını esas alan, kendi ülkesinde iktidar olmayı hedefleyen ve buna denk düşen siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel bir programı önüne koyan yeni bir örgütlenmeye ihtiyaç vardır” diyen Bucak, şöyle konuştu:

“Siyasal mücadeleyi açık ve meşru zeminde yürüten, şiddeti bir siyasal mücadele aracı olarak kullanmayı reddeden, bir yapılanmayı hedefliyoruz. Siyasetin normalleşmesi için siyaset şiddetten mutlaka arındırılmalıdır. Demokratik mücadele; Kürtlerin ihtiyacı olan düşüncelerin ortaya çıkmasına, dejenere olan değerler ve kurumların yeniden toparlanmasına olanak sağlayacaktır.”

Halkın geleneksel değerlerine saygılı olduklarını aktaran Bucak, tüm kesimleri kapsayıcı milli ve demokratik bir hatta buluşturmak istediklerini kaydetti. Türkiye'nin demokratikleşmesini ve Avrupa Birliği (AB) sürecini önemsediklerinin altını çizen Sertaç Bucak, demokrasi ve özgürlüklerin everensel boyutlara ulaşması için atılacak tüm adımları destekleyeceklerini açıkladı. Bucak, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin kazanımlarını desteklerini sözlerine ekledi.AKnews'in “Hedefinizde parti kurmak var mı?” sorusunu yanıtlayan Bucak, “Önümüzdeki süreçte bir çok fraksiyonu birleştirecek bir parti kurmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulunda.

Ulusal siyaset geleneğinden geldiğini belirten LKD yöneticilerinden Tahsin Sever ise AKnews'e şu açıklamalarda bulundu:

“Kürtler halktır ve ulusal hakları vardır. Bu haklar kolektif haklardır. Kişisel haklar Kürdistan sorununu çözemez. Bu nedenle bugün Kürdistan'da bulunan siyaset Kürtlerin haklarını temsil edemiyor. Kürt siyasal haklarının formüle edilmesinde problem var.

Tüm dünya halkları bu problemlerini nasıl çözmüşlerse, bizler de o şekilde çözmeyi düşünüyoruz. Bizler halkız, kendi topraklarımızda kendimizi idare etmek istiyoruz. Bu amaca ulaşmak için siyasi bir hareket başlatmış bulunuyoruz. Başaracağımıza inanıyorum.”Haber: Aknews Foto: Haber Diyarbakır


changeTarget('news_content')
Back to top Go down
 
LEGERİNA KURDEN DEMOKRAT KURULDU
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Bixêr û bi Ehla! * Welcome! * Hos Geldiniz! :: Kursîya Serbesti | Serbest Kürsü-
Jump to: