HomeHome  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  
Kürd Ulusu'nun Çıkarları; Her Türlü Parti, Kurum, Kuruluş, Örgüt ve Kişilerin Çıkarlarının Üstünde ve Ötesindedir. Her Şey Kürdistan İçin!

Share | 
 

 Kürdler Kürdistan’in Bagımsızlığı Önünde En Büyük Engellerden Biridir!

Go down 
AuthorMessage
Jandil

avatar

Mesaj Sayısı : 80
Kayıt tarihi : 2010-01-13

PostSubject: Kürdler Kürdistan’in Bagımsızlığı Önünde En Büyük Engellerden Biridir!   13.01.10 15:41

Kürdler Kürdistan’in Bagımsızlığı Önünde En Büyük Engellerden Biridir!

Posted by Alan Lezan on 7/1/2009, 6:15:22

Kürdler Kürdistan’ın Bagımsızlığı önünde en büyük engellerden biridir! Kuşkusuz ki sömürgeciler en büyük engel, fakat onlar düşman ve düşman oldukları için işlerini pekâla iyi yapıyorlar … Ya kürdler? Kürdler kendi aralarında barışık ve onlar kadar iş yapıyor veya mücadele veriyorlar mı?

Ben şahsen Kürdlere bazen hayret ediyorum.

Kürdistan bir ÜLKE, Kürdlerde bir ULUSTUR. Ve bu ülke ve ulus Araplar, Farslar ve Türkler tarafından işgal edilmiştir. Kürdlerin yapacağı tek şey bu düşman halklar tarafından işgala ugramış ülkesini özgürleştirmek, bağımsızlaştırmaktır.

Örnegin Almanya’yı Rusya işgal etse, Almanlar kücüğünden büyüğüne, sagcısından solcusuna, dincisinden ateistine kadar birleşir silah elde direnirler. Bu durum bütün dünyadaki ülkeler ve uluslar içinde geçerlidir.

Kürdler bırakalım direnmeyi ve dört parçaya bölünmüşlüğü, Kürdler kendi icerisinde de en az o kadar ideolojik/siyasi/dinsel bölünmüşler. Eğer biz işgalcilere karşı topyekün direniş diyorsak, bazı “sivri zekâlılar” hemen çıkıp “Yahu ne Birligi! Herkes olduğu yerde ve oldugu gibi kalsın” diyorlar. Sanki bağımsızlık kendiliginden olacakmış gibi. Bu tür kişiler nedense birlikte hareket etmekten ödü gibi korkuyorlar. Oysa bizim birlikten anladığımız, bir parti veya örgütün, diger bir parti veya örgütte katılımı değilde, tam tersine her parti ve örgütün, kişi ve kuruluşun aidiyatlarını koruyarak asıl HEDEF olan bağımsızlık ve ülkenin kurtuluşu icin direniş sergilenmektir.Farklılığımız güzel bir şeydir ve farklılığımız zenginligimiz olmalıdır!

Kürdistan’da Kürdlerin kaderini belirleyen şu an üc büyük parti vardır. Bu Partiler sırasıyla KDP/YNK ve PKK’dir. Eğer bu üç partinin toplam gücünü hesaplarsak 10 milyon sempatizan eder. Bu bence 35-40 milyon Kürd'ün yasadığı bir dünyada büyük bir potensiyeldir. Lenin kücük bir azınlıkla (halkın 6/1 i bile değildi) Rusya’da devrim yaptı. Bizde ise halkin 3/1 ayakta. Peki şimdi KDP/YNK ve PKK Ankara’ya ve Bagdat’a bakacaklarına güçlerini birleştirip bagımsızlık için savaşsalar kötü mü olur?

Ankara ve Bagdat’tan bize 87 yildir baski, sömürü, zulm, iskence, aci ve kan geldi. Biz nasıl kendi insanımızla ittifak aramayızda düsmanın kucağına gider, onun kanli ağzına bakar, ondan medet umarız?

Şimdi denilebir ki bağımsızlık, yani dünyanın dört despot ve faşizan devletine karşı savaşmak zordur! Tabii biz savaş deyince ille de elinize silah alın, adam öldürün demiyoruz. Savas silaha baş vurmadan sadece siyasi de olabilir. Ama örnegin KDP/YNK ve PKK’nin bütün sempatizanları, yani 10 milyon insan biz Türk, Arap ve Fars kimligini istemiyoruz deseler ve onlarin kimligini yaksalar ne olur acaba? Sömürgeciler 10 milyon insanı yakalayıp hapise mi atarlar acaba? Atsalar bile 10 milyon kişi için kaç tane hapishane yapmalari lazım, ne kadar asker ve polis lazım acaba?

Bunlar elbette büyük eylemler. Örgütlü ve Gandi gibi doğru önderlik olmadı mı elbette bu tür eylemler de olmaz. Kimlik yakma olayı Gandi’nin Güney Afrika'da yaptığı ilk eylemdi.

Fazla büyük konuşmayalim.

PKK’yi eleştirenler ve bağimsızlığı isteyenler neden PKK dışı diğer bütün liberal milliyetcileri bağımsızlık için örgütlemiyorlar? Ben şimdi örgütlenme dedim, Kürdler bilindigi gibi örgütlenmeden de ödü gibi korkuyorlar, çünkü son 30 yılda var olan örgütler kendileri öyle yıpratmış ki, coğu insan örgütlenme dedin mi hemen kaçıyor.

Benim için örgütlenme her şeydir. Örgütsüz, organizasiyonsuz hiçbir şey kendiliginden olmaz. İsmail Beşikçi gecenlerde bir yazısında biz bir Kürd diasporasından bahsedemeyiz diyordu, cünkü Kürd diasporası örgütlü değildir. Gercekten de diasporada yasıyan Kürdler örgütlü değildir. Bunların ne bir organizasyonu, ne bir clubu, ne de lobby çalısması vardir. Diaspora Kürdü maddi olarak durumu az çok iyidir. Evden işe, işten eve, çoluk çocuk derken, canı sıkılıncada forumlarda ya da herhangi bir sitede köşe yazarlığı yapar, Allah’a dua eder ve bir kurtarıcı bekler. Bunların coğu sadece forumlara ve sitelere girerek kendini tatmin etmek ve “eğlenmek” için ruhsal deşarj yapar, “yazar-cizer” ve iş yapanlarada hakaret ve küfür eder …

Oysa bireyin (belki sanatta baskadır) birey olarak kalması ve orada burada sadece yazması ve pratiği olmayan teori/fikir üretmesi ölümden başka bir şey değildir. Teori, pratik için yapılır. Iste bu nedenle örgütlenme ya da belli bir partiler üstü bir organizasyon olmazsa olmaz. Nasıl ki bir computerin, insanın, dünyanın, evrenin bir yapıcısı varsa aynen öylede ülkeyi işgalden, yani sömürgecilikten kurtaran bir organizasyonu olmalıdır. Ben “örgüt” demekten pek hoşlanmıyorum, organizasyon eger ekonomik, siyasi, kültürel örgütlenirse, örnegin “Nation of Islam” gibi cok güzel olur. Askeri örgütlenme de gerilla ve peşmerge esas alınır.  Tabii gelecek yıllarda KDP/YNK ve PKK uzlaşır ITTIFAKA giderlerse böyle bir örgütlenmeye, organizasyona da gerek kalmaz! Ama tahminime göre bu gelecek 15-20 yıl içerisinde bunların uzlaşacağı maalesef yoktur.

Simdi Kürdistan-Post, Newroz.Com, Peyamaazadi, Kürdistan-Aktuell, Berfin-Kürdistan, Rizgari Forum ve benzeri onlarca Kürd Siteleri ORTAKLAŞA böyle bir organizasyon kurarak acaba kurumlaşamazlar mı? Bunlar en azından dünyanın en ücra köşesinde her Kürde hitap eden ORTAKLAŞA bir aylık dergi veya haftalık/günlük gazete yapamazlar mı?

HEDEF Kürdistan’ın özgürlüğü ve bagımsızlıgı oldukça ve bunun isteyen herkes aidiyatlarina bakmadan her Kürd böylesi bir organizasyonu neden desteklemesin?

Böylesi bir organizasyon bence, -nasilsa bagımsızlık isteyen her Kürde açık, yani PKK’ye de alternatif veya distalayici degil, tam tersine bütünleyici olur- bir organizasyon cok iş başarabilir. Eger ülke içerisinde zorsa ilkin diasporada örgütlebiliriz. Ilk Siyonist Kongresi Theodor Herzl baskanlığında 200 delegenin katılımı ile Basel’da yapılıyor. Theodor Herzl organizasyonun baskanı seçılıyor ve günlügüne; “Eger Bazel kongresini bir kelimede söylemek gerekirse ben Basel’de Yahudilerin devletini kurdum” diyor.

Peki; Yaşar Kaya, Hasan Bildirici ve Kürdistan-Post’un bütün yazarları, Aso Zagrosi ve Newroz.Com’un bütün yazarlari, Selim Cürükkaya ve Kürdistan-Aktüell’in bütün yazarları, Rizgari Forum’un bütün yazarları, Kenan Fani Dogan, Hasan Hüseyin Yildirim, Sirac Bilgin, Metin Esen, Dara Cibran ve Peyammaazadi’nin bütün yazarlari, Özgür Politika’nin, PKK ve KDP/YNK’nin temsilcilerininde yeraldığı ve burada şimdilik saymaya gerek duymadığım yüzlerce insan ne güne duruyor? Bunlar niye ORTAK calışıp daha GÜCLÜ ve daha güzel internet siteleri, gazeteler, dergiler, seminerler bir bütün bir Kürd aydinlanmasi başlatmıyorlar da herkes oturmuş sitesinin başına birbirlerine atıp tutuyorlar, bütün ENERJILERINI birbirine karsi kullaniyorlar. Ayıp değil mi? Kürd halkına yazık günah değil mi?

Biz GÜCLÜ olmak istiyoruz, çünkü haklı olan değil, GÜÇLÜ olan kazanır. Biz kazanmak istiyorsak o zaman aynı toprağın çocukları olan, aynı dili konuşan, aynı kültürü yaşıyan insanlar olarak neden birbirimizle ITTIFAKA gitmiyoruzda en azılı düşmanımızla ittifak arıyoruz? Sizce burada bir sakatlık yok mu?

Eğer bunların hepsi kendi aralarindaki inatci keçiyi, feodal gururu, kiskançlıgı, dargınlık ve küskünlügü bir kenara bırakıp ORTAK bir platformda böylesi bir partiler üstü organizasyon kurarlarsa kötü mü olur?

Ben bütün bu insanları bu yazıyla sağduyulu olmaya ve o varoşlardaki aç susuz cocuklarımızın hatırı için sorumluluk üstlenmeye davet ediyorum.

Bayanlar ve Beyler!

Eziliyoruz, horlanıyoruz, acı çekiyoruz demeyin lütfen… Bu dünyada her şeyin bir caresi vardır. Bizler çaresiz değiliz! Kürdlerin durumu bir cok ücüncü dünya ülkelerinden de iyidir. O büyük üç partinin 10 milyon insanı pimi çekilmeye hazır bir bombaya benzer. Bu bombanın pimi ise bizim elimizdedir. Artık sömürgecileri her şeyden suçlu tutmayalım! Rahatımızı lütfen bozalım! Ve çok konuşmayalım, iş yapalım lütfen … Bir insan söylediği ile değil, yaptığı ile anılır …

El alemin oğlu uzaya çıkarken bizler ne doğru dürüst ORTAKLAŞA bir site/forum /TV/gazete/dergi yapabiliyoruz, ne de hakaret ve küfürle başa çıkıyoruz.  Peki bagımsızlığa nasıl ulaşacağız?

Kürdler artık profesyonal ve kollektif çalışmayı öğrenmeli, kati örgütlenmeli ve dişe diş bağımsızlığa dek mücadele etmelidirler!

Alan Lezan
Çarşamba, 7. Ocak 2009
Frankfurt/Main – Germany
Back to top Go down
 
Kürdler Kürdistan’in Bagımsızlığı Önünde En Büyük Engellerden Biridir!
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Bixêr û bi Ehla! * Welcome! * Hos Geldiniz! :: Nihêrîne Raman | Bakış Açıları-
Jump to: