HomeHome  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  
Kürd Ulusu'nun Çıkarları; Her Türlü Parti, Kurum, Kuruluş, Örgüt ve Kişilerin Çıkarlarının Üstünde ve Ötesindedir. Her Şey Kürdistan İçin!

Share | 
 

 Değerli Kürdistanlılar,

Go down 
AuthorMessage
Qubat

avatar

Mesaj Sayısı : 24
Kayıt tarihi : 2010-03-19

PostSubject: Değerli Kürdistanlılar,   08.05.11 3:30

Değerli Kürdistanlılar,

Federal Kürdistan’da 17 Şubat’tan bu yana devam eden gösterilerde 10 kişi hayatını kaybetti. Son bir hafta içinde ise 300 aşkın kişi gözaltına alındı. Uzmanlar, eylemlerin sert bir şekilde bastırılmasının ABD ile ilişkileri ciddi bir şekilde zedeleyebileceği uyarısında bulundu. Bir hafta içinde 300’ü aşkın kişi gözaltına alınırken, YNK’de de sular yeniden ısınmaya başladı.

AFP’ye konuşan Londra’daki Economist Intelligence’ın Iraklı analisti Ali El Saffar, “Kürdistan’da siyaset her zaman coşkusal bir yön kazanıyor. Tüm partiler şimdiye kadar itidal örneği gösterdiler ama ciddi bir olay her şeyi taşırabilir” diyor.

El Saffar’a göre sert bir baskı durumunda “bölgenin itibarına çok büyük bir zarar” gelecek: “Kürdistan hükümeti Amerikan hükümeti nezdinde lobi için milyonlar harcadı ve eğer protestolar şiddetle frenlenirse bu ilişkiler geriye doğru bir sıçrama yapacaktır.”

Kürdistan Bölgesi yabancı yatırım için tek güvenli yer olarak görülüyor. Irak’taki tek uluslararası oteller zinciri de Hewler’de bulunuyor. Alışveriş merkezlerinin inşaatı, binalar ve yükselen kulelerin inşaatı uluslararası yatırımlarla finanse ediliyor.

Ancak bir yandan hızlı bir şekilde her yerden mantar gibi binalar yükselirken, diğer yandan gelir paylaşımı arasındaki uçurum da büyüyor. İşsizlikteki güçlü artışın yanısıra, adam kayırma ve yolsuzluk diz boyu. Halkı sokaklara döken de değişmeye iki parti hakimiyeti, yolsuzluk ve adaletsizlikler oldu.
Washington’da bulunan International Republican Institute tarafından Aralık ayında yapılan bir anket, halkın tepkisine bir açıklama getiriyor. Süleymaniye’de ankete katılanların yüzde 62’si milletvekillerinin halkın taleplerini görmezden geldiğini söylerken, yüzde 35’i Kürdistan’daki durumun “kötü” veya “çok kötü” olduğunu belirtiyor.

Güney Kürdistan’da artık halkımız dil ve kültür özgürlüğü için değil, yaşam koşullarını düzeltmek için sokağa çıkıyor. Dünya değişiyor, Kürdlerin içinde olduğu siyasal konjonktür değişme işaretleri veriyor.

Kürdleri egemenlikleri ve siyasal sınırları içinde zorla tutan güçler de dünyadaki bu değişimden olumlu ve olumsuz etkileniyor. Gelişen Kürdistan ekonomisi, yükselen hayat koşulları ve siyasi ilerleme dış dünyada daha çok destek ve tanınmaya ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle Kürdler ne yapıp yapıp kendi iç sorunlarını barışçıl bir şekilde çözmeleri gerekiyor, çünkü Kürdlerin geleceği ile demokrasi birbirine sıkı sıkıya bağlı. Kürtlerarası „kindarlık“ ise bütün Kürtlere zarar verir.

Editorial
Kurdistan-Report.com, 27 Nisan 2011

Back to top Go down
 
Değerli Kürdistanlılar,
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» İşte Türkiye'nin En Değerli 10 Tablosu

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Bixêr û bi Ehla! * Welcome! * Hos Geldiniz! :: Kursîya Serbesti | Serbest Kürsü-
Jump to: