HomeHome  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  
Kürd Ulusu'nun Çıkarları; Her Türlü Parti, Kurum, Kuruluş, Örgüt ve Kişilerin Çıkarlarının Üstünde ve Ötesindedir. Her Şey Kürdistan İçin!

Share | 
 

 Kürdler Ne İstiyor?

Go down 
AuthorMessage
Admin

avatar

Mesaj Sayısı : 129
Kayıt tarihi : 2010-01-12

PostSubject: Kürdler Ne İstiyor?   14.06.11 20:26

Kürdler Ne İstiyor?Her zaman gündemde olan ve tartışılan bu konu, son zamanlarda, özellikle de Anayasa tartışmaları çerçevesinde daha yoğun olarak tartışılmaya başlandı...

Tartışmalar iki noktada yoğunlaşıyor ve bu iki nokta da gerçekte “Kürdlerin ne istediğini” tam olarak yansıtmıyor…

Birincisi;

İnsanların bireysel istekleri, önceliklerine göre farklılıklar gösterir. Bu Kürdistan’da yaşayan insanlar için de geçerlidir.

“Kürdler ne istiyor” sorusu, ‘tek tek bireyler olarak Kürdler ne istiyor’ mantığıyla ele alındığında, Kürdler adına ortak bir isteğin ortaya çıkması olanaklı değildir. Zaten bunun bilincinde olan sistem savunucuları da sıklıkla 'Kürdlerin ne istediği belli değildir. Her kesim farklı bir şey söylüyor. Önce ne istediklerine karar versinler ki sorun çözülebilsin’ diyorlar. Bu yaklaşım sorunu çözümsüzlüğe götürdüğü gibi, tek çözümün sistemin dayattığının kabulü olduğunu, bunun dışında bir çözümün olamayacağını söylüyor aynı zamanda…

İkincisi;

Bir grup/parti/anlayışın isteklerini "Kürdler ne istiyor”un cevabı olarak gören yaklaşımdır. Bu yaklaşım, hem PKK’nin hem de devletin önemli bir kesiminin bilinçli olarak yarattığı ‘PKK=Kürdler’ mantığını esas alıyor. Devlet ve PKK’nin yaratmaya çalıştığı (PKK-Kürdler özdeşliği) bu algı, Anayasa tartışmaları sürecinde Türkiyeli birçok “aydın”, “demokrat” kesim tarafından da destek gördü. PKK’nin legal alandaki kurumu olan DTK, (Demokratik Toplum Kongresi) sanki demokratik bir yapıymış ve bütün Kürdleri temsil ediyormuş gibi bir görüntü vererek çeşitli toplantılar düzenledi.

Bu toplantılarda her ne kadar “Kürdler ne istiyor” ve ‘bu istek Anayasaya nasıl yansımalıdır’ konuları tartışılıyor gibi görünse de, önceden belirlenmiş olan “Demokratik Özerklik” projesinin onaylanmasının ötesinde farklı isteklere yer verilmedi; dile getirilen farklı yaklaşımlar olduysa da dışarıya yansımasına olanak verilmedi.

Bu oyuna rağmen “Kürdler ne istiyor” ile “PKK ne istiyor”un aynı şeymiş gibi yansıtılmasına, tartışılmasına ve bu çerçevede bir çözüm(!) bulunmasına yönelik çabalar devam ettiği halde ciddi/güçlü bir itirazda bulunulmadı bu güne kadar. Bu çerçevede bulunacak çözüm, sadece PKK sorununu çözecektir. PKK sorununun öngörüldüğü tarzda çözümü ise, Kürd/Kürdistan sorununun çözümsüzlüğünü derinleştirecek, yeni bir Lozan’ı Kürdlere reva görecek ve PKK vasıtasıyla, Kürdlerin statüsüz kalması için gelecek 30-40 belki de daha fazla yıl devlet lehinde garantiye alınmaya çalışılacak...
Bu iki yaklaşım da, “Kürdler ne istiyor”un cevabı değildir/olamaz.

Üçüncü Seçenek ve Gerçekçi Çözüm;

Birlikte yaşama konusunda karşılıklı istek ve bu yönde karar verilecekse, Kürdlerin ne istediği, kişilerin/grupların isteğinden bağımsız olarak ele alınması ve ‘Ulus olmaktan kaynaklı haklar nelerdir’i merkeze alan bir anlayışla değerlendirilmesi gerekiyor.

Bunun Yeni Anayasaya yansıması, ‘bu birlikteliğin gönüllülük esasına dayandığı, Kürdlerin kendi kaderleri hakkında söz sahibi olduğu ve gerek duyulduğunda bu hakkı farklı şekilde (bağımsız devlet) kullanabileceği’ şeklinde olmalıdır. Bunun dışındaki hiçbir çözüm, gerçekçi olmayacağı gibi yeni düşmanlıkların, çatışmaların da önünü alamayacaktır. Bu yaklaşım, (her ne kadar sesleri yeteri kadar duyulmasa da) Kürdlerin büyük çoğunluğunun isteklerini yansıttığı gibi adil ve gerçekçi bir yaklaşımdır da aynı zamanda.

Bu yaklaşım, farklı şekillerde dillendirseler de, PKK dışında kalan bütün Kürd parti/kurum/örgütlerin isteklerini yansıtıyor. Zaten programlarına Federasyonu almakla bu düşünceleri savunduklarını teyit etmişlerdir. Bireyler bazında da bakıldığında, Kürd aydın ve yurtseverlerinin de hemen hemen hepsi bu anlayışı paylaşmaktadır.

Bu anlayışın özeti; Kürdler ulus olmaktan kaynaklanan haklarını istiyor!
Hem doğru, adil hem de çoğunluğun tutumunu yansıtan bu anlayışın boğulmasına, etkisiz kalmasına izin vermemek için herkese ve her kesime sorumluluk düşmektedir…

Tarihsel Çağrı

Genel hatlarıyla ortaya koymaya çalışılan, ‘Kürdler ne istiyor’ sorusu, tüm duyarlı kişi ve kurumun katılımıyla tartışılmalıdır. Tartışmalar sonucunda ortak bir metin hazırlanarak imzaya açılmalıdır. Görülecektir ki, sessiz çoğunluk ses verdiğinde ne PKK, ne devlet ne de uluslar arası güçler, Kürdlere rağmen Kürd sorununu çözme(!) cesareti gösteremeyecek ve bir oldu bittiye getirilerek yeni/yeniden ‘Lozan’ı dayatamayacaklardır.

Başta Kürdistanlı parti, örgüt ve kurumlar olmak üzere hem kurumsal hem de bireysel düzeyde herkesin görüşünü belirtmesi, tutumunu netleştirmesi ve dayanışmasını göstermesi umuduyla….

ÖZGÜR BİREYLER TOPLULUĞU


Back to top Go down
http://serxwebun.forumieren.com
diktaturMesaj Sayısı : 2
Kayıt tarihi : 2011-06-23

PostSubject: Re: Kürdler Ne İstiyor?   23.06.11 23:09

yazilarinizda, olmasi gerek diye geciyor hep......
yapmasi gereken kisiler bunu baska türlü yapiyorlar ve sizin istediyiniz sekilde de yapmiyacaklari da, verdiyiniz aciklamalarda kesin oldugu yünde...

benim de size bazi önerilerim var....

ÖZGÜR BİREYLER TOPLULUĞU kendine bir lider secip bu söylemleri hayata gecirmelisiniz.
Back to top Go down
asrefMesaj Sayısı : 1
Kayıt tarihi : 2012-02-26

PostSubject: Re: Kürdler Ne İstiyor?   26.02.12 23:49

Bence bu soru KÜRTLER NELERİ İSTEMİYOR? şeklinde sorulsa daha çok verim elde edilir.

NE İSTİYOR? sorusuna farklılıklar olabilir. Ama NE İSTEMİYOR? sorusu emin ki bu farklılıkları ortadan kaldırır.

Mesela kürtçenin mahkemelerden yasaklanmasını istemiyor.

her gün olum haberlerini duymak istemiyor.

devlet polisinin gelip çocuklarının kollarını kırmasını istemiyor.

....
Back to top Go down
 
Kürdler Ne İstiyor?
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Bixêr û bi Ehla! * Welcome! * Hos Geldiniz! :: Kursîya Serbesti | Serbest Kürsü-
Jump to: