HomeHome  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  
Kürd Ulusu'nun Çıkarları; Her Türlü Parti, Kurum, Kuruluş, Örgüt ve Kişilerin Çıkarlarının Üstünde ve Ötesindedir. Her Şey Kürdistan İçin!

Share | 
 

 Zerdüştlük Neden Kürdler İçin Önemlidir!

Go down 
AuthorMessage
Admin

avatar

Mesaj Sayısı : 129
Kayıt tarihi : 2010-01-12

PostSubject: Zerdüştlük Neden Kürdler İçin Önemlidir!   26.12.15 19:47

Zerdüştlük Neden Kürdler İçin Önemlidir!

Bedel Boseli

Tarihte köklü bir din olması, iyilik ve dürüstlük için mücadele eden bir inanç olmanın yanında Kürt, Beluç, Fars gibi Aryen halklar için farklı bir önemi vardır Zerdüştlüğün. Özellikle dilimiz, kültürümüz, tarihi varlığımız İslam, Hıristiyanlık ve Yahudilikten çok önce Zerdüşti aydınlanma hareketi sayesinde güçlenip, medeniyetleşti, bugüne zengin bir yapı ile geldi. Kürtçenin bu güçlü ve köklü yapısı olmasaydı bunca baskılara, yasaklama ve asimilasyonlara dayanıp bugünlere gelemezdi.

Her açıdan Zerdüşt Peygamber sayesinde dil ve Kültürümüz sağlam bir temele sahip oldu. Hatta Zerdüştlük üzerinden sürekli Kürt siyasi temsilcilere hakaret Recep Tayyip Erdoğan’ın, gölgesinde Erbil Havalimanı’nı açtığı Kürdistan bayrağı Aryen (Zerdüşti) halkların siyasi ve kültürel simgesiydi.

Zerdüştiler kendileri için “Behdin” ismini kullanırlardır. Bu isim “beh” ve “din” kelimelerinden oluşur. “Beh” kelimesi “iyi, güzel, çok” gibi anlamlar taşır. Gümüz Kürtçesindeki “bêh+tir”, “Bihişt, behişt” kelimeleri buradan gelir. “Din” ise bildiğimiz “din” kelimesidir. “Din” kelimesi aslında Arapça değil de Aryencedir. Yani eski Kürtçedir ve Zerdüşti kültür vasıtasıyla eski Kürtçeden Arapçaya geçmiştir.

Kürtçe üzerine köklü ve iyi bir dil araştırması yapmak, Kürtçeyi tanımak isteyen birisi için dilbilimsel olarak Zerdüştlüğün orijinal metinleri muazzam kaynaklardır.

Örneğin Kürtçede “okul” kelimesi “dibistan” olarak geçer. Bu kelime nereden gelmiş? Kökeni nedir? Ne anlama geliyor? Standart Kürtçe’de kullanılabilinir mi? gibi sorularına cevap bulmak için Kürtçe yazılmış kaynaklar üzerinden sürekli daha geriye gideriz ve en sonunda Zerdüştlüğün dini metinlerine bakarız. Yani 80, 100, 300, 700, 1000 ve 2000 yıl önce yazılmış Kürtçe (Aryence) eserlere bakarız. Ve o eserlerden anlarız ki kökeni “Dibîristan”dır (di: iki, bîr: Bilinç, şuur, hafıza,-stan: Yer). Görürüz ki “ikili (karşılıklı) bilinçlenmenin” olduğu yer anlamındadır “Dibistan” (Okul). Eğer zamanında Zerdüşt Peygamber sayesinde dilimiz ileri bir medeniyet seviyesine çıkıp yazılmasaydı belki birçok Anadolu ve Mezopotamya kavmi gibi eriyip bitecektik. Hatta birisi çıkıp “Dibistan kelimesi Arapçadır, ‘saray kâtibi’ anlamına gelen ‘Debir’ kelimesinden peydahlamışsınız” derdi ve belki asla bu kelimenin aslında Kürtçeden (Aryence’den) Arapçaya geçtiğini bilemeyecektik, dilimizin zenginlik ve köklülüğünü anlayamayacaktık. Böylesi binlerce örnek verilebilir.

Görüldüğü üzere Türkiye Başbakan yardımcısı Bülent Arınç’ın, Hz. Zerdüşt ve torunlarını hedef göstermesi ardından “Kürtçe medeniyet dili değildir, bu yüzden eğitim dili olamaz” demesi bilinçli ve derin bir politikanın ürünüdür.

Aslında Zerdüştlük tek İlah inancına dayalı bir dindir. Zerdüştlüğün ilk kaynaklarında tek İlah varken, yüzyıllar sonradan yazılan dini metinlerde iki ilah inancı görülebiliyor. İlk Zerdüşti metinler akla, mantığa uyarken yüzyıllar sonra yazılanlar ise yer yer mantık dışı kalabiliyor. Zerdüştlüğü araştırırken bu ayırımı yapmak lazım…

İmamı Şafii hazretleri Müsnet adlı eserinin 432. Hadisinde Zerdüşti’lerin Ehl-i Kitap olduğunu ve buna dair hadisi şerif bulunduğunu söylüyor. İmam-ı Hambeli hazretleri de Zerdüşti’lerin Ehl-i Kitap olabileceğini yazıyor. Hz. Ömer Ashab-ı Kiram’a Zerdüşti’lere nasıl muamele edilmesi gerektiğini sorunca Abdurrahman bin Awf “Ben Peygamber’in ‘onlar Ehl-i Kitap’tır onlara öyle muamele edin’ dediğine şahit oldum” der.

İslam inancına göre Ehl-i Kitap demek o inancın zamanında hak din olduğu, İslam’ın o dinin hakiki devamı olduğu anlamına gelir.

Hatta Zerdüşti Gata Kitabında, putları kıracak, âlemlere rahmet bir kurtarıcının geleceği yazılır. İsmi “Yaşam/doğuş ve bereket/yarar getiren” anlamına gelen kurtarıcının adı “Zaoşyant/soşyand”tır. (Günümüz Kürtçesinde Za: Doğuş/yaşam, Jî: Yaşam)

Hz. Muhammed (s) dâhil birçok İslam âliminin ve halifenin tıpkı Hz. Musa, Hz. İsa, Hz. İbrahim gibi hak Peygamber olarak gördüğü Zerdüşt Peygamber’e, sırf Kürtlerin atası olduğu için her fırsatta hakaret eden Türk Devlet yönetim ve medyasının İslam’da da yeri hiç yoktur.

Zerdüştlükte İmanın şartları şunlardır: “İyi düşünmek, iyi söz söylemek, iyi davranışta bulunmak”. İman etmiş Zerdüşti bir kişinin en temel ödevi yalancılara karşı savaşmaktır. Net biliniyor ki Zerdüşt Peygamber yalancılara karşı cihad ilan etmiş, takipçilerini yalancılara karşı savaşmaya davet etmişti. Yalancılarla uzlaşmak, anlaşmak yasaktır Zerdüştlükte. Eski Zerdüşti dini kaynaklarda “yalancı” tabiri “duruwend” olarak geçer ki Kürtçedeki “derew, derewend, derewker” kelimeleri buradan gelir. İşi gücü yalan dolan kişilerin, halkı kandırıp sömüren sistemlerin böylesi bir inanç olan Zerdüştlüğü duyunca çıldırmamaları anormal olurdu.

Zerdüştlüğün istifade edilecek bir çok yönünün olmasıyla birlikte Kürt dil ve Kültürünün temelini atması ve bugünlere ulaştıracak bir enerji sağlaması sebebiyle üzerinde durulması gerekir, ödün vermemek lazım.

Zerdüştiliğe saldıranların bilinçaltındaki gerçeklik dini nitelikleri değil, aslında Kürdi yönünün olmasıdır. Bu sebeple özellikle Türkiye’deki Zerdüştilik düşmanlığı Kürt düşmanlığı ile açıklanabirlir. Zerdüştiliğe saldırı, Kürdün köküne, derinliğine saldırı niyetiyledir. Bunu açıklıkla söyleyebilirim.

Bedel Boseli
www.bedel-boseli.com
Back to top Go down
http://serxwebun.forumieren.com
 
Zerdüştlük Neden Kürdler İçin Önemlidir!
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Forumum Onlineguardian tarafindan silindi, neden ?
» Bune Kardeşim ya neden giremiyorum buraya :S
» kapı witgetlerine birden fazla aynı şey koyulmuyor neden
» Neden olmuyor?
» Sitem neden kapandı :S:S:@

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Bixêr û bi Ehla! * Welcome! * Hos Geldiniz! :: Dine Kurdistane | Kürdistan'da Dinler-
Jump to: